Klasična masaža – pozitivni učinki
Pozitivno fizično delovanje masaže zajema skoraj vsa tkiva. Klasična masaža telesa ne vpliva samo na izboljšanje toka krvi in limfe, ampak posredno zelo ugodno vpliva na živčevje, predvsem na vegetativni živčni sistem. Klasična masaža deluje še na presnovo, kar se kaže v boljši izrabi hrane, boljši prebavi in izločanju prekomerne vode iz telesa.
Klasična masaža izboljšuje prekrvavitev
Klasična masaža ima glavni učinek v izboljšani prekrvavitvi in boljši oskrbljenosti z limfo, kar je osnova za izboljšanje presnove. To je posledica refleksnega širjenja malih in manjših arterij in mehanično pospešenega odplavljanja krvi v venoznem obtoku.
Pospešitev in povečanje krvnega obtoka je refleksni odgovor na dražljaj zaradi stiskanja in popuščanja, in zaradi medsebojnega dotikanja notranjih sten krvnih žil pri masaži. Boljšo prekrvavitev znatno podpira tudi razširjanje krvnih žil, ki ga zaradi trenja pri masaži povzroča nastajajoča toplota.
Učinek klasične masaže na mišičevju
Učinek masaže pa je najtrajnejši na mišičevju. Predvsem gre za izboljšanje prekrvavljenosti zaradi boljšega dovajanja kisika, grozdnega sladkorja in drugih potrebnih energetskih in za presnovo mišic važnih snovi ter zaradi hitrejšega odvajanja presnovkov, predvsem tistih, ki povzročajo utrujenost (mlečna kislina). Klasična masaža lahko prekrvavljenost poveča do osemkratno.
Važni učinek je tudi omehčanje in raztegnitev posameznih mišičnih vlaken in odstranitev mišičnih zatrdlin, ki jih povzročajo motnje v lokalni presnovi in previsok, predolgotrajen mišični napon. Ta nastaja zlasti pri dolgotrajnem sedenju in vztrajanju v statičnih položajih. To povzroča zmanjšanje sposobnosti relaksacije in nagnjenje h krčem, kar klasična masaža uspešno odpravlja.
Klasična masaža vsebuje natančno in temeljito obdelavo sklepov in vezi, ki je zelo pomembna, ker pospešuje cirkulacijo limfe in povečuje izločanje sklepne mazi ter tako sklepe ohranja prožne in gibljive.